✆ 156 

V rámci celorepublikové akce Jehla bylo sesbíráno celkem 615 kusů infekčního materiálu

Strážníci napříč Českou republikou spojili své síly a pokusili se vyčistit svá města od infekčního materiálu a tím předejít možnému nebezpečí, kterému jsou vystaveny hlavně děti, ale také domácí zvířata. Zároveň se snažili rozšířit povědomí o správném chování při nálezu injekční stříkačky.V Ostravě bylo v jarní akci Jehla nalezeno a sebráno celkem 137 použitých injekčních stříkaček a jehel. Kontrole neušly parky, hřiště, průchody, zákoutí opuštěných objektů či domovní výklenky. Do akce se přímo zapojilo 25 strážníků a 5 asistentů prevence kriminality.

Sběrem jehel se ostravští strážníci zabývají celoročně v rámci běžné hlídkové činnosti, ale i při cílených opatřeních. V roce 2015 sesbírali strážníci 3491 kusů injekčních stříkaček a jehel, v loňském roce to bylo 2724 kusů. Náležitou pozornost této problematice věnují také v rámci preventivních besed v mateřských a základních školách. A prevence se vyplácí. Městská policie Ostrava eviduje řadu případů, kdy strážníkům odhozené stříkačky a jehly nahlásily právě děti. Strážníci aktivně spolupracují také se státními policisty, kterým předávají informace o výskytu nálezů. Tato zjištění jsou jedním z užitečných vodítek při potírání drogové kriminality.

Do akce se nakonec zapojilo 32 městských a obecních policií. Vedle Ostravy to byla také Břeclav, České Budějovice, Český Těšín, Dobruška, Havířov, Hodonín, Cheb, Chodov, Jihlava, Karlovy Vary, Karviná, Kladno, Kroměříž, Liberec, Mladá Boleslav, Nejdek, Nové Město nad Metují, Opava, Ostrov, Pardubice, Plzeň, Praha, Přelouč, Rakovník, Sokolov, Tábor, Teplice, Trutnov, Ústí nad Labem, Veselí nad Moravou, Zlín.